"Częstochowa dla medyków" - to nazwa nowego programu, w ramach którego samorząd zachęca młodych lekarzy i pielęgniarki do pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym. W zamian proponuje stypendia, możliwość zdobycia mieszkania czy podnoszenia kwalifikacji.

- W 2020 roku pandemia zdecydowanie obnażyła słabości służby zdrowia w kraju. Częstochowski samorząd starał się jak tylko mógł, aby pomagać w tych trudnych czasach. Miejski Szpital Zespolony i pogotowie ratunkowe, dzięki pośrednictwu miasta, wzbogaciły się o nowy sprzęt i karetki - mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Sama infrastruktura nie leczy. Potrzebni są specjaliści, fachowcy, którzy chcą związać swoją przyszłość z Częstochową, tutaj świadczyć pracę i zapewniać bezpieczeństwo zdrowotne mieszkanek i mieszkańców. Stąd w 2019 roku powstał program "Dostępny lekarz". Teraz ruszamy z nowym programem "Częstochowa dla medyków", który obejmuje zarówno studentów kierunków lekarskich jak też pielęgniarki.

Program składa się z trzech modułów, tj. systemu stypendialnego dla studentów ostatniego roku studiów lekarskich oraz pielęgniarskich I i II stopnia częstochowskich uczelni wyższych, możliwości ubiegania się o najem mieszkania z zasobów ZGM "TBS", a także bezpłatnych szkoleń zawodowych podnoszących kwalifikacje.

- Prognozy dla polskiej służby zdrowia mówią, że w ciągu 10 lat jedna trzecia szpitali może zostać zamkniętych z powodu braku personelu pielęgniarskiego. W przypadku pielęgniarek na emeryturę odchodzą roczniki, które kończyły licea medyczne. Dzięki nim ten system jeszcze działa. Niestety, ilość odejść z zawodu jest większą, niż ilość pielęgniarek, które w najbliższych latach będą rozpoczynać pracę. Dlatego zasadnym jest, aby walczyć o ten personel i starać się zatrzymać go w danym mieście  - twierdzi senator Lewicy Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego. - Dziękuję prezydentowi i Radzie Miasta za ten program, ponieważ ktoś, kto gdzieś rozpoczyna po studiach pracę, głównie w przypadku zawodów medycznych, przeważnie tam zostaje. Dlatego to właściwy momenty, kiedy należy tych ludzi zachęcać.

Celem strategicznym obecnego programu „Częstochowa dla Medyków” jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej oraz zapewnienie dostępu do opieki zdrowotnej świadczonej przez specjalistów - lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarki, rezydentów. Jednym z celów programu jest także zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkanek i mieszkańców i optymalizacja wykorzystania systemu ochrony zdrowia oraz infrastruktury samorządowej dla potrzeb promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.

- Jesteśmy w kryzysie braku kadry pielęgniarskiej, lekarskiej, braku zastępowalności pokoleniowej. To, co dzieje się w naszym mieście, niesie za sobą nadzieję, że ta sytuacji się zmieni - mówi Barbara Płaza, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie. - Czas pandemii przyniósł nam nieodwracalne straty w niedoborze kadry. Osoby na kierunku pielęgniarskim rezygnowały w trakcie studiów. Pandemia przestraszyła tych ludzi. Staże, praktyki niosły za sobą wiele niebezpieczeństw i niepewności. Mamy uczelnie, które kształcą pielęgniarki i pielęgniarzy. W tym momencie jeszcze zabiegamy o kierunek położnictwa. Mamy też program, który będzie ogromną zachęta. Mamy pod dostatkiem miejsc pracy.

Nabór chętnych do udziału w tegorocznej edycji rozszerzonego programu ruszy w najbliższym czasie. W przypadku lekarzy korzystać z niego będą mogli studenci różnych uczelni (w Częstochowie nie ma jeszcze kierunku lekarskiego), w przypadku pielęgniarek program jest kierowany do studentek i studentów trzech częstochowskich uczelni, które kształcą obecnie przyszłą kadrę pielęgniarską.

Sposób i kryteria naboru dla każdego z modułów będą ustalane co roku na podstawie oceny potrzeb kadrowych SP ZOZ Miejskiego Szpitala Zespolonego.

Program „Częstochowa dla Medyków” będzie realizowany w latach 2021-2023 z możliwością jego przedłużenia na pięć lat.

Ze szczegółami programu można zapoznać się tutaj.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę