Miejska, ekologiczna pasieka została otwarta w poniedziałek, 31 maja przy ul. Anyżkowej 2. W pięciu ulach z recyklingu zamieszkała wyjątko rasa pszczół krainek. Charakterystyczne ule wykonane zostały w części z materiałów pochodzących z przetworzonych wcześniej elektrycznych śmieci, które mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy od kilku miesięcy mogą wrzucać do specjalnych, czerwonych pojemników. 

Miejska pasieka to integralny element ogólnopolskiego projektu Elektryczne Śmieci realizowanego wspólnie przez miasto, Centrum Usług Komunalnych, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO. W jego ramach na terenie Częstochowy stanęły 32 pojemniki na elektrośmieci. Do budowy pięciu uli, które stanęły w poniedziałek, 31 maja przy ul. Anyżkowej 2 na terenie Oczyszczalni Ścieków "Dźbów", wykorzystano elementy zebrane w tych pojemnikach, m.in. bębny od pralek.

- Cieszę się, że realizowany jest kolejny, ważny dla miasta i środowiska projekt zwiększenie populacji częstochowskich pszczół. To bardzo pożyteczne owady, które zapylają. Nie mielibyśmy bardzo wielu kwiatów, owoców, gdyby nie pszczela praca tych owadów - zauważa prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Miejska pasieka, elektryczne śmieci w odpowiednich miejscach do ich zbierania, współpraca wielu różnych jednostek miejskich, ludzi dobrej woli - to wszystko sprawia, ze możemy żyć w czystym mieście, które jest kwitnące za sprawą pszczół.

Pomysłodawcą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik w jednej osobie – Tomasz Waśkiewicz. Najważniejszym wyzwaniem przed jakim stanął projektant było to, by ul wykorzystujący materiały z recyklingu był bezpieczny dla pszczół i gwarantował ich dobrostan. 

Oprócz oczywistych korzyści w postaci pszczół i miodu, miasto zyskało atrakcyjny obiekt, który mogą odwiedzać uczniowie, mieszkańcy i turyści. W pięciu ulach zamieszka ok. 100 tys. pszczół.

- Cieszymy się, ponieważ jest to ważny element projektu Elektryczne Śmieci, który od kilku miesięcy służy mieszkańcom Częstochowy, a co najważniejsze chętnie oddają zużyty sprzęt do pojemników. Następnie trafia on do zakładów zajmujących się ich recyklingiem. Dzięki temu razem z organizacją odzysku AURAEKO jesteśmy w stanie tworzyć takie dizajnerskie ule - mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko. - Zachęcam do selektywnej zbiórki odpadów, bo jak widać, może przynosić to praktyczne korzyści. Zachęcam też do odwiedzania pasieki, ponieważ będzie to miejsce służące edukacji,  odpoczynkowi i odstresowaniu się.

W projekt Elektryczne Śmieci zaangażowani od początku byli radni Lewicy Łukasz Kot  i Sebastian Trzeszkowski. - Częstochowa to miasto, które jest prekursorem w wielu różnych dziedzinach. Jest też jednym z nielicznych miast, w których powstała Komisja Klimatu - podkreśla Sebastian Trzeszkowski. - Rośliny miododajne, które sadzimy i pszczoły, są bardzo ważnym elementem klimatu. Chcemy, aby na obrzeżach miasta własnie taki sposób stawiać pasieki z recyklingu, a jednocześnie zazieleniać centrum Częstochowy. Wspólnie z radnym Łukaszem Kotem i prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem zastanawiamy się, gdzie w centrum miasta zlokalizować takie pasieki - dodaje.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę