Sytuacja epidemiczna w Częstochowie jest w miarę stabilna, ale trudna pod względem zachorowań i hospitalizacji. Szpitale sukcesywnie uruchamiają dodatkowe łóżka przeznaczone dla pacjentów covidowych.

Według oficjalnych statystyk w Częstochowie zmarło z powodu Covid-19 od początku pandemii 352 osób (w ciągu ostatniej doby - 5) z 13012 zakażonych.
 
Sytuacja jest jeszcze w miarę stabilna, ale trudna. W Miejskim Szpitalu Zespolonym jest 138 miejsc covidowych (przedwczoraj szpital uruchomił dodatkowe 20 miejsc), w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce są 123 miejsca. Ponadto przygotowano także 22 miejsca w Lublińcu. W sumie więc ok. 300.
 
Zabezpieczono także 90 łóżek dla dzieci - w szpitalu w Blachowni i na Parkitce.
 
- Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację związaną z trzecią falą pandemii nie należy lekceważyć zagrożenia mówi zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.Przed nami trudny czas, bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie i naszych bliskich, ale także za wszystkich tych dla których zakażenie może oznaczać walkę o życie. Zachowujmy dystans, nośmy maseczki, bądźmy dla siebie życzliwi.
 
Teren miasta obsługują również dwa dodatkowe covidowe zespoły ratownictwa medycznego uruchomione 19 i 22 marca przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Ponadto, od 30 marca firma prywatna podpisała umowę na 3 dodatkowe zespoły do transportu medycznego pacjentów covidowych.
 
W chwili obecnej pogotowie miejskie oczekuje ok. 2-3 godzin na umieszczenie pacjenta w szpitalu i sporadycznie jest zmuszone wozić chorych do placówek medycznych w województwach ościennych: do Prudnika i do Kluczborka w województwie opolskim, a także Radomska w województwie łódzkim. 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę