Trwa sezon grzewczy. Straż Miejska w Częstochowie przypomina, że w domowych piecach nie wolno spalać śmieci, bo to przyczynia się do powstania smogu. Wspólnie zadbajmy o czyste powietrze i swoje zdrowie.

- Mimo komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które spalają śmieci oraz inne odpady w domowych piecach - mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie. - Spalane śmieci m.in.: plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno itp. przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i tym samym powstania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzi.

W 2017 roku na terenie województwa śląskiego weszła w życie uchwała antysmogowa, która zabrania palenia w domowych kotłowniach m.in. mułem, flotem, węglem brunatnym czy mokrym drewnem oraz zobowiązała do wymiany starego pieca w ciągu pięciu lat. W domowych piecach nie wolno też spalać śmieci.

Jak można przyczynić się do poprawy powietrza? Zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne np. gazowe. Wymienić stary piec na kocioł klasy 5. Palić opałem dobrej jakości. Zamienić środek transportu na rower. Dawać dobry przykład sąsiadom. Rozmawiać o problemie z rodziną. Dzielić się ze znajomymi wiedzą o sposobie zatrzymania smogu…

W 2020 częstochowscy strażnicy miejscy przeprowadzili 1192 kontrole domowych pieców. Przypominamy, że Straż Miejska w Częstochowie może kontrolować tylko posesje na terenie miasta. W powiecie częstochowskim oraz w sąsiednich gminach zgłoszenia dotyczące spalania śmieci należy zgłaszać do urzędów gmin lub służb, które mają uprawnienie w tych gminach do kontroli.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę