W niedzielę, 31 stycznia odbył się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku ze względu na pandemię impreza przeniosła się do sieci.

W niedzielę transmisje internetowe prowadziły sztaby lokalne w całej Polsce. Jak się okazało, częstochowska relacja była najdłuższa, ponieważ trwała bez przerwy od 9.00 do 22.00. Miejsce pod studio udostępnił Skaut. Podczas transmisji można było wrzucać pieniądze do e-skarbonki WOŚP.

Poza studiem trwały dodatkowe wydarzenia towarzyszące – spod Centrum Handlowego M1 pod Tesco ulicami Częstochowy przejechała samochodowa Parada Serc z balonami i serduszkami. Ponadto po mieście kursował popularny Londyńczyk, w którym można było zakupić okolicznościową monetę WOŚP; w Parku Lisiniec odbyło się morsowanie w maseczkach. Z kolei Bieg „Policz się z cukrzycą” przybrał inną formę niż zwykle - można było zgłosić się do sztabu WOŚP i samodzielnie przebiec dowolny odcinek trasy.

W świecie rzeczywistym pozostali też wolontariusze – i choć było ich mniej niż zazwyczaj (około trzystu), to zdołali się pojawić we wszystkich częściach miasta. Wśród zbierających był również m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Ponadto po Częstochowie kursowali też mobilni wolontariusze - czyli dwa samochody, które podjeżdżały do tych osób, które nie wychodziły z domów, a chciały wziąć udział w zbiórce.

W finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy włączyły się Twarze Przyszłości; kwestowała m.in. Zuzanna Suliga, czy Irmina Sętowska, która oddała na licytację dwie maskotki Boboki. Anja Rubik zbierała do swojej e-skarbonki rozdając jednocześnie swoje perfumy, do tego przekazała na licytację dwa zdjęcia z okładek Vogue Polska. Warsztaty online poprowadzili Mikser, Weronika Gawrys i Anna Irasiak. W studiu WOŚP gościli m.in. Joanna Ambroz, Clodie, która przekazała nagranie swojej piosenki, a także Jerzy Kędziora, Olek Klepacz, Marcin Najman, Krzysztof Stanowski i prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Specjalne pozdrowienia dla Częstochowy nagrali Artur Barciś, czy stand-uperka Wiolka Walaszczyk. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć koncertów (m.in. w wykonaniu artystów ze Szkocji i Meksyku).

Zamiast Światełka do nieba, na Ratuszu pojawił się symbol Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – Czerwone Serduszko.

Częstochowski sztab poinformował, że z wirtualnych zbiórek e-skarbonki, portalu Allegro i Śląskiej Integracji Terenowej zebrał ponad 100 tys zł.

Jurek Owsiak już zapowiedział, że w pierwszej kolejności sprzęt z zebranych podczas ogólnopolskiej zbiórki trafi do Częstochowy oraz do 10 innych polskich miast, najbardziej zaangażowanych w tegoroczną akcję.

Choć 29 finał WOŚP już za nami, Orkiestra gra dalej i nadal zbiera fundusze dla potrzebujących. Wszyscy, którzy mają ochotę wesprzeć zbiórkę, wciąż mogą to zrobić – tym razem „wrzucając” datek do wirtualnej skarbonki, dostępnej na stronie https://eskarbonka.wosp.org.pl/aymk2g. Licytacje w internecie potrwają do 2 lutego.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę