22 stycznia na platformie mojeekino.pl zacznie się ,,Tydzień Filmu Niemieckiego”. Z kolei najmłodsze dzieci – choć już wróciły do szkół – mogą oglądać ,,Bajki z Polski na ferie” aż do 11 lutego. Organizując sobie domowe seanse na mojeekino.pl, możemy wspierać budżet kina OKF ,,Iluzja”. 

,,Tydzień Filmu Niemieckiego” już od ponad 20 lat jest corocznym przeglądem najnowszego kina naszych zachodnich sąsiadów. Pierwotnie obejmował lokalne wydarzenia w Krakowie, Warszawie czy miastach południowo-zachodniej Polski. Pięć lat temu organizatorzy – Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Dom Norymberski oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu – postanowili połączyć siły i zaprezentować wspólny przegląd w kilkunastu kinach w całej Polsce.
 
W programie są produkcje, które powstały w przeciągu ostatniego roku i znalazły się w konkursach najważniejszych festiwali filmowych – przede wszystkim Berlinale – lub uhonorowane zostały Niemieckimi Nagrodami Filmowymi albo zyskały uznanie niemieckich widzów. Każda edycja to pokaz różnych gatunków, podejmujących wiele tematów –szczególnie takich, którymi żyją Niemcy i na które natychmiast reagują tamtejsi twórcy. Nie brak filmów sięgających do nieodległej historii niemieckiego państwa, literackich adaptacji, filmów podpatrujących życie zwykłych ludzi czy portretujących znane postacie.
 
W propozycjach przeglądu debiutanci spotykają się z doskonale znanymi w Polsce niemieckimi reżyserami czy aktorami, a samo medium filmu to świetny sposobów na przybliżenie polskim widzom obrazu współczesnych Niemiec, przełamanie stereotypów, lepsze poznanie tamtejszego społeczeństwa.
 
Bilety na seanse online w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego  kosztują 15 zł.  Filmy dostępne są przez 72 godziny od daty premiery. Kupując naszą ,,wirtualną wejściówkę” możemy na liście kin studyjnych wybrać częstochowskie kino OKF ,,Iluzja” – dzięki temu część pieniędzy powędruje właśnie do jego kasy.   
 
I tak w tym roku zobaczymy dwa filmy z tegorocznego Berlinale: Undine Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem Paulą Beer i Berlin Alexanderplatz – współczesną ekranizację powieści Alfreda Döblina, zrealizowaną przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach.
 
Po inną pozycję niemieckiej klasyki literackiej sięgnął Christan Schwochow. Jego Lekcja niemieckiego osadzona jest co prawda w realiach współczesnych autorowi książki, Sigmundowi Lenzowi, ale jej tematyka – uwikłania sztuki w politykę – nic nie straciła na aktualności. O czasie i jego względności opowiada film niemiecko-japońskiej reżyserki Mariko Minoguchi Mój koniec. Twój początek. Turecki twórca Hüseyin Tabak przedstawia w Gypsy Queen historię Romki, byłej mistrzyni boksu, walczącej o przetrwanie we współczesnym Hamburgu. Wielka polityka i jej tajemnice to z kolei temat filmu Kryptonim Curveball Johannesa Nabera. Reżyser rekonstruuje poszukiwania w Iraku broni biologicznej, której zastosowanie może wywołać skutki przypominające zakażenie koronawirusem. Jan-Ole Gerster w kameralnym obrazie Lara tematyzuje relacje między matką i wkraczającym w dorosłość synem, rozpoczynającym właśnie artystyczną karierę. W programie przeglądu znajdzie się także film dokumentalny – będzie to obraz Bettiny Böhler poświęcony zmarłemu już, wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi Christophowi Schlingensiefowi.
 
Natomiast jeszcze do 11 lutego dzieci – także z rodzicami i opiekunami – mogą oglądać „Bajki z Polski na ferie”. To piękne, mądre zestawy filmów – w tym niezwykłe, bo tworzone techniką malowania przed kamerą, adaptacje baśni Andersena oraz bajki z serii o ,,Agatce”.
 
Na platformę filmową możemy wejść albo poprzez stronę http://www.okf.czest.pl albo bezpośrednio na http://www.mojeekino.pl  Filmy można oglądać na komputerze, tablecie albo telefonie.
 
Zapraszamy do korzystania z platformy kin studyjnych i… zaznaczania na ich liście częstochowskiego OKF ,,Iluzja” przed dokonywaniem płatności za seanse…

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę