27 grudnia w Polsce, także w Częstochowie rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19.  Od razu rozpoczęto szczepienia osób z grupy “zero”, czyli pracowników służby zdrowia.

Do szczepień przeciw COVID-19 przygotowane są na razie tzw. szpitale węzłowe. W Częstochowie są to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce i Miejski Szpital Zespolony na Zawodziu. Pierwszą osobą zaszczepioną 27 grudnia w WSS był dyrektor tej placówki, Zbigniew Bajkowski.

We wtorek, 29 grudnia rano pierwsze szczepionki dotarły natomiast do Miejskiego Szpitala Zespolonego. Pierwszą osobą zaszczepioną był jeden z lekarzy MSZ.

Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. To pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Na tym etapie szczepienia są prowadzone łącznie w 73 szpitalach w całym kraju. Do wykorzystania jest zaledwie 10 tysięcy dawek.
 
W poniedziałek, 28 grudnia do kraju przyleciało 300 tysięcy dawek i rozpoczęła się ich dystrybucja. Już wkrótce mają one trafić do ponad 250 kolejnych szpitali.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę