Rozmawiamy z radnym SLD Tomaszem Tylem, od dwóch lat społecznym rzecznikiem osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie.  

Red: Od kiedy dokładnie pełni pan funkcję społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami?
Tomasz Tyl: Prezydent Częstochowy powołał mnie na to stanowisko w czerwcu 2018 roku, a więc ponad dwa lata temu.

Red: Jakie są pana obowiązki?
TT: W pierwszej kolejności oprócz porad dotyczących różnego rodzaju zagadnień związanych z osobami z niepełnosprawnościami, które praktycznie udzielam codziennie, skupiłem swoje obowiązki na poprawie infrastruktury miejskiej. Proszę zauważyć, że właściwie służy ona wszystkim mieszkańcom naszego miasta, a  w szczególności seniorom oraz rodzicom z dziećmi na wózkach.

Red: Czego dokonał pan już na tej płaszczyźnie?
TT: Doprowadziłem do bezpłatnego parkingu dla osób z niepełnosprawnościami (posiadającymi tzw. „Niebieską kartę”) na terenie Miejskiego Szpitala Zespolonego. W tym miejscu chciałbym podziękować dyrektorowi, Wojciechowi Koniecznemu. Na moją prośbę powstała również bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców Częstochowy, działająca w strukturach MOPS-u.

Red: Udało się również wprowadzić nowe prawo miejskie dotyczące projektowania przestrzeni miasta pod kątem osób z niepełnosprawnościami...
TT: Tak, dokładnie. Po ponad roku współpracy ze specjalistami z Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu uzgodniliśmy dokument, który brzmi „Wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych”.  

Red: Co jest w nim zapisane?
TT: Wspomniany dokument omawia szczegółowo projektowanie nowych inwestycji miejskich, biorąc pod uwagę osoby z niepełnoprawnościami. Podam pierwszy lepszy przykład. Żaden akt prawny w Polsce nie zakłada, aby wzdłuż przystanków budować tzw. „pasy dotykowe” dla osób niewidomych i niedowidzących. My je budujemy. W Przy tej okazji chciałbym podziękować prezydentowi miasta Krzysztofowi Matyjaszczykowi za przychylenie się do mojej prośby, aby wspomniane nowe prawo  wprowadzić w Częstochowie.

Red: Proszę przypomnieć kiedy, gdzie i w jakich godzinach pełni pan dyżur.
TT: Pełnię dyżury zawsze w pierwszy poniedziałek miesiąca w Urzędzie Miasta przy ul. Śląskiej w pokoju nr 104 od godziny 15. Wszystkie dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej  www.tomasztyl.pl.

Red: Dziękuję za rozmowę.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę