W czwartek, 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące tzw. aborcji embriopatologicznej, dokonywanej w przypadku ciężkiej wady płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, są niezgodne z konstytucją. Częstochowscy parlamentarzyści nie kryją oburzenia.

W myśl obowiązującej od 1993 roku Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala się na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W 2019 roku w Polsce na 1110 zabiegów legalnego przerwania ciąży 1074 zostały przeprowadzone z powodu upośledzenia bądź nieuleczalnej choroby płodu. W czwartek TK uznał, że przepisy te są niezgodne z konstytucją.

- Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję zgodną z linią polityczną PiS, którego przedstawiciele już wielokrotnie deklarowali, że trzeba zakazać aborcji z powodu nieuleczalnej choroby płodu, problemów z jego przeżyciem. Sędziowie wydali w ten sposób wyrok na tysiące kobiet, które będą skazane na cierpienia, traumę. Bo albo ich dziecko umrze, albo przez wiele lat trzeba będzie walczyć o jego zdrowie, choć wady prenatalne będą nie do wyleczenia - komentuje częstochowski europoseł Marek Balt. - Zamiast szybko przejść etap żałoby po nienarodzonym dziecku, będą musiały żyć ze świadomością, że cała ich walka o zdrowie i życie dziecka na końcu i tak będzie zmarnowana.  Takie sytuacje prowadzą bardzo często do rozpadu małżeństw, związków. Ludzie bardzo często nie mają siły, żeby podołać wyzwaniu, które jest związane z opieką nad nieuleczalnie chorym potomstwem.

Zdaniem senatora Lewicy, lekarza i dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciecha Koniecznego, orzeczenie TK jest nie do przyjęcia. - Z medycznego i naukowego punktu widzenia wyrok jest skandaliczny i nie do utrzymania. Trybunał Konstytucyjny zachował się tak, jakbyśmy byli na początku XX wieku - twierdzi Konieczny. - Teraz kobiety będą musiały rodzić dzieci skazane na śmierć lub z gwałtu.

Poseł Lewicy Zdzisław Wolski, z zawodu również lekarza, podkreśla, że orzeczenie TK uderza w kolegów po fachu. Jako lekarz współczuje haniebnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które działalność jest bardzo mocno kwestionowana. Ten wyrok z punktu widzenia moich kolegów lekarzy naraża ich na odpowiedzialność karną, do 3 lat pozbawienia wolności, jeżeli zgodnie ze swoim sumieniem i przysięga Hipokratesa udzielą pomocy kobietom, które będą miały pełną wiedzę, że noszą w sobie płód niezdolny do życia, mocno uszkodzony i nie mają szans na szczęśliwe macierzyństwo - zauważa Wolski. - Lewica jako jedyna w sposób jednoznaczny walczyła z tym, żeby nie tylko nie zmniejszać tego aborcyjnego kompromisu, ale też wprowadzić ułatwienia w wykonywaniu aborcji w uzasadnionych przypadkach. Chodzi o to, żeby to kobieta decydowała, a nie fanatycy religijni i współpracujący z nimi politycy - dodaje.

W piątek, 23 października ( godz. 18) na placu Biegańskiego odbędzie się protest w sprawie aborcji.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę