14 września w Częstochowie rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa "Czytaj!", która tym razem kręci się m.in. wokół fantastyki.

Tegoroczna odsłona ,,Czytaj!” została opatrzona numerem 9 i ¾ i nie bez powodu powodu nawiązuje do serii o Harrym Potterze. 14 września na otwarcie festiwalu odbyła się debata o wciąż traktowanych nieco protekcjonalnie w niektórych literackich salonach książkach z gatunku fantastyki. Rozmawiali filozof i eseista Tomasz Stawiszyński, Michał Centarowski z ,,Nowej Fantastyki” oraz wydawczyni Katarzyna Sienkiewicz-Kosik. Potem Jarosław Mikołajewski opowiadał o poetce, ale i nietuzinkowej postaci przedwojennej cyganerii Warszawy, czyli Zuzannie Ginczance. Oba te spotkania odbyły się w Browarze Czenstochovia przy ul. Korczaka 14. Potem – już w pubie Szafa Gra w ,,Alejach” –  zespół  ,,Szorstkie” zaprosił na koncert osnuty wokół słynnego, i bardzo wpływowego, albumu Lou Reeda ,,Metal Machine Music”.

A w kolejnych dniach czekają nas m.in. spotkanie z reportażystą Pawłem Smoleńskim, debata przedstawicielek trzech oficyn (Pauza, Czarne oraz Grupy Wydawniczej Wydawnictwa Poznańskiego) o realiach dzisiejszego rynku książki, spotkanie z Pawłem Sołtysem – który niektórym jest znany jako świetny tekściarz i wokalista Pablopavo, a innym – jako autor doskonałej prozy.  Potem w planach jest też ,,Slam Poetycki. Specjalna Edycja Turnieju Jednego Wiersza”, spotkanie z Jacentym Dędkiem – autorem dokumentalnego i nietypowego jak na III RP projektu ,,Portret prowincji”,  a także rozmowa z Dominiką Słowik – autorką ,,Zimowli”, która znalazła się w zestawieniu dwumiesięcznika ,,Książki” wśród 10 najważniejszych pozycji ubiegłego roku. Wymianie książek ponownie będzie towarzyszyła… wymiana roślin, bo takie połączenie bardzo spodobało się uczestniczkom i uczestnikom zeszłorocznego festiwalu.

Więcej szczegółów – w tym godziny wydarzeń czy limity miejsc w poszczególnych lokalizacjach –  na stronie http://www.festiwalczytaj.pl oraz na Facebooku pod linkiem https://www.facebook.com/czytaj.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasta Częstochowy oraz ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Wsparcia Doraźnego Organizacji Pozarządowych w Zakresie Przeciwdziałania Skutkom COVID-19. 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę