Częstochowski europoseł Marek Balt wspólnie z europosłem prof. Bogusławem Liberadzkim skierowali list do premiera RP Mateusza Morawieckiego w sprawie otwarcia bramek autostradowych i wstrzymania pobierania opłat w wakacyjne weekendy.

W piśmie do premiera RP europarlamentarzyści argumentują konieczność otwarcia bramek autostradowych w lipcowe i sierpniowe weekendy trwającą wciąż epidemią koronawirusa. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu podróży Polek i Polaków, którzy zdecydują się na wypoczynek w swoich kraju. Europosłowie przypominają, że taka sytuacja miała już miejsce w lipcu 2015 roku, kiedy bramki autostradowe były otwarte. Z pełną treścią listu można zapoznać się poniżej.

"Epidemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na różnych sferach życia Polek i Polaków. Szczególnie dotkniętym obszarem jest turystyka, która została zamrożona wraz z ogłoszeniem stanu epidemii. Zbliża się czas wakacji, wielu obywateli zdecyduje się na wypoczynek w Polsce ze względu bezpieczeństwa swojego oraz swoich bliskich. Mnóstwo turystów z całego kraju zdecyduje się na odpoczynek w polskich górach, nad polskim morzem, czy też w innych regionach.

Głównym utrudnieniem dla wszystkich podróżujących samochodem będą ogromne zatory drogowe spowodowane pobieraniem opłat na bramkach autostrad. Nasi obywatele godzinami będą stać na autostradzie czekając w kolejkach, aby móc przejechał z powodu szczególnie nasilonego ruchu w okresie wakacyjnym. Może to powodować zwiększone ryzyko zakażenia się COVID-19.

Biorąc pod uwagę aktualne okoliczności chcielibyśmy zwrócić się z prośbą o otworzenie bramek autostradowych w weekendy wakacyjne tj. w miesiącach lipiec i sierpień.

Podobna sytuacja miała miejsce w lipcu 2015 roku, kiedy to opłaty zostały zniesione, a bramki otwarte, aby nasi obywatele mogli bezpiecznie podróżować. W tym roku nasza sytuacja jest jeszcze bardziej wyjątkowa ze względu na utrudnienia spowodowane pandemią. Powinniśmy pomyśleć o bezpieczeństwie i komforcie naszych rodaków oraz zapewnieniu sprawnego przejazdu w tym trudnym czasie. Dlatego wnioskujemy o pilne podjęcie decyzji w przedmiotowej sprawie" - czytamy w liście do premiera RP.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę