Częstochowski europoseł Marek Balt w imieniu kilkudziesięciu tysięcy byłych polskich policjantów, funkcjonariuszy i żołnierzy, których skrzywdziła ustawa dezubekizacyjna rządu PiS, interweniował w tej sprawie w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE.

- Blisko 40 tysięcy byłych polskich policjantów, funkcjonariuszy i żołnierzy, a także ich rodziny, bez sądu i bez udowodnienia jakiejkolwiek winy, na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej, zostali pozbawieni znacznej części należnych im świadczeń emerytalnych i zepchnięci na skraj ubóstwa - twierdzi częstochowski eurodeputowany. - Oczekujemy sprawiedliwości dla byłych funkcjonariuszy służb mundurowych często pozostawionych bez środków do życia.

Częstochowski eurodeputowany już w 2017 roku, będąc wówczas wiceprzewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej i szefem struktur partii w województwie śląskim, solidaryzował się z ofiarami ustawy dezubekizacyjnej.

- To pokazuje, że można dowolnej grupie zawodowej w Polsce odebrać uprawnienia emerytalne - mówił. - PiS zweryfikował byłych policjantów, którzy nie popełnili żadnych przestępstw, łapali złodziei, kryminalistów, ochraniali rząd. Dotyczy to również oficerów CBŚ, którzy likwidowali mafie. Rząd Kaczyńskiego obniżył im emerytury do 800 zł. Uważamy, że jest to niesprawiedliwe, a ci ludzie zostali ukarani tylko dlatego, żeby ktoś musi być winny. PiS nazwał ustawę dezubekizacyjną i stygmatyzuje tych ludzi, mówiąc że byli bandytami i przestępcami. To nieprawda. Oni  pełnili swoje funkcję w policji również po 1989 roku. W pewnym momencie ci policjanci zwrócą się do sądów europejskich i zostaną zasądzone im z powrotem ich emerytury z odsetkami i ktoś będzie musiał za to zapłacić.

Ustawa dezubekizacyjna została podpisana przez Andrzeja Dudę 30 grudnia 2016 roku. Zakładała obniżkę emerytur i rent „za służbę na rzecz totalitarnego państwa” tym, którzy pełnili ją od lipca 1944 roku do lipca 1990 roku. Takim osobom emerytura została obniżona do poziomu maksymalnie średniej emerytury lub renty wypłacanej przez ZUS.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę