Najpierw prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, potem radni SLD, a teraz cała Rada Miasta apelują do ministra zdrowia i wojewody śląskiego o utworzenia w Częstochowie laboratorium wykonującego badania w kierunku koronawirusa.

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk już 6 kwietnia apelował do ministra zdrowia o uruchomienie w północnym subregionie województwa śląskiego laboratorium, w którym wykonywane byłyby testy na obecność koronawirusa. Jego wniosek poparli niedawno w liście do premiera Mateusza Morawieckiego częstochowscy radni SLD.

W poniedziałek, 8 czerwca podczas sesji radni przyjęli stanowisko w tej sprawie. Zostanie ono przesłane ministrowi zdrowia, wojewodzie śląskiemu, parlamentarzystom ziemi częstochowskiej i posłom Parlamentu Europejskiego. Treść stanowiska w całości prezentujemy poniżej.

"Rada Miasta pragnie wyrazić swoje niezadowolenie w związku z brakiem odpowiedniego laboratorium w Częstochowie, które mogłoby wykonywać badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Od początek ogłoszonej pandemii Miasto Częstochowa zgłasza zapotrzebowanie na powyższe laboratorium, które pozwoliłoby uszczelnić system wykrywania wirusa, jak i przyspieszyło badanie pobranych już próbek.

Obecnie na terenie województwa śląskiego, gdzie mamy najpoważniejszą sytuację epidemiczną w Polsce funkcjonuje 14 laboratoriów - niestety wszystkie poza północną częścią subregionu województwa.

Pomimo tego, że sytuacja epidemiczna w Częstochowie jest stabilna, to wymaga odpowiedniej kontroli i zabezpieczenia. Szczyt zagrożenia wirusem nie minął, dlatego potrzebne jest laboratorium, które bez zbędnych opóźnień będzie mogło przebadać próbki osób, które mogły ulec zakażeniu.

Rada Miasta Częstochowy apeluje o bardziej powszechny i równy dostęp do testów dla mieszkańców Częstochowy i regionu poprzez utworzenie specjalnego laboratorium wykonującego badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 w naszym mieście" - czytamy.

Miasto finansuje działalność tzw. wymazobusa, dzięki któremu na bieżąco pobierane są próbki od mieszkanek i mieszkańców miasta, przebywających na przymusowej kwarantannie – po kontakcie z osobami zakażonymi.

Obecnie w Częstochowie w izolacji domowej przebywają 3 osoby zakażone, 13 jest na kwarantannie (po kontakcie), a 40 – poddanych nadzorowi epidemiologicznemu. Od początku epidemii zakażone zostały 82 osoby z miasta, z czego 72 już wyzdrowiały. Hospitalizowanych jest obecnie 5 osób, ale tylko z podejrzeniem koronawirusa (oczekują na wyniki testów).

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę