Zbigniew Niesmaczny, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy, z uwagi na rozprzestrzeniającego się koronawirusa wystosował apel do premiera RP Mateusza Morawieckiego o stworzeniem dodatkowych regulacji prawnych związanych z funkcjonowaniem rad miast, gmin, powiatu.

Analizując zagrożenia zdrowia, w aspekcie obowiązków i zadań realizowanych przez samorząd, wnoszę o rozważenie zasadności nowelizacji specjalnej ustawy z dnia 2 marca br. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych a także potrzebie zmiany ustawy o samorządzie gminnym - pisze Zbigniew Niesmaczny w liście do premiera RP.

Jak zauważa, obecne regulacje  obligują organy samorządowe, zwłaszcza stanowiące, do odbywania posiedzeń „plenarnych” przy udziale nieograniczonej liczby zainteresowanych obradami przedstawicieli społeczeństwa.

- W sytuacji, w której Rząd RP jednoznacznie apeluje o unikanie zbiorowych spotkań, ale także uczestnictwa w imprezach masowych, dodatkowo administracyjnie odwołuje wiele planowanych wydarzeń, wydaje się godnym rozważenia inicjatywa umożliwienia prowadzenia obrad Rady Miasta (Gminy, Powiatu, Województwa) w trybie „korespondencyjnego” podejmowania decyzji, poprzez korzystanie z dostępnych i powszechnie używanych urządzeń elektronicznych, bez konieczności osobistego kontaktu - apeluje w liście. - Co oczywiste, praktyka taka odbywałaby się przy pełnej jawności, co do wyniku głosowania (także w zakresie personaliów), zaś wnioskowany tryb winien być dopuszczalny wyłącznie w sytuacjach ekstraordynaryjnych. Taka formuła nie będzie łamać ogólnych zasad jawności działań organów publicznych, lecz w sytuacjach nadzwyczajnych zwiększy bezpieczeństwo i zabezpieczy możliwość funkcjonowania administracji.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę