Cztery poprawki dotyczące Częstochowy złożył do budżetu państwa na 2020 rok senator Lewicy, Wojciech Konieczny. Opiewają one łącznie na kwotę 51 mln zł.

- Poprawki zostały złożone we współpracy z posłami Zdzisławem Wolskim i Izabelą Leszczyną oraz po ustaleniach z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem - informuje senator Konieczny.

Pierwsza z poprawek dotyczy przeznaczenia miliona złotych na konsultacje społeczne w związku z planowanym powołaniem województwa częstochowskiego. Źródłem pokrycia ma być zmniejszenie o tę kwotę środków na utrzymanie kancelarii prezydenta RP. Druga poprawka zakłada przesunięcie 20 mln zł na przebudowę stadionu Rakowa. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z rezerw budżetu państwa. Przypomnijmy, że 28 lutego miasto otworzy oferty w przetargu na realizację tej inwestycji.

Senator Konieczny zgłosił także poprawkę przeznaczenia 20 milionów złotych na budowę nowego połączenia ul. Bugajskiej z DK-1, czyli bezkolizyjnego zjazdu na Olsztyn. Częstochowa jest gotowa, aby ogłosić przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj" na tę inwestycję.

Ostatnią ze złożonych poprawek jest przeznaczenie 10 mln zł na modernizację Teatru Adama Mickiewicza w Częstochowie. W obu przypadkach źródłem finansowania miałaby być np. inflacja, czy podwyżka akcyzy.

- Złożone poprawki przejdą w Senacie - przekonuje senator Konieczny. - Jeśli chodzi o Sejm, myślę, że możemy być pewni przyjęcia poprawek związanych z województwem częstochowskim i stadionem Rakowa. Przecież wszyscy za tym optują, a więc również i częstochowscy parlamentarzyści z PiS. Oczywiście będziemy lobbować w przypadku pozostałych poprawek - zapewnia.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę