Troje studentów medycyny zdecydowało się przystąpić do pierwszej edycji miejskiego programu "Dostępny lekarz". Miasto wypłaci im stypendia, zrefunduje koszty kursów specjalizacyjnych, a także dofinansuje wynajem mieszkania z zasobów ZGM TBS.

Częstochowa oraz inne polskie miasta borykają się z problemem braku lekarzy, a co się z tym wiąże zagrożone jest bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Do tego Miejski Szpital Zespolony zmaga się z problemami ściśle związanymi ze sposobem i wysokością kontraktowania świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Częstochowa wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom.

- Dbając o bezpieczeństwo naszych mieszkanek i mieszkańców stworzyliśmy projekt, którego celem jest zachęcenie najlepszych młodych lekarzy do pozostania na dłużej w Częstochowie. Dziś jest z nami pierwsza trójka stypendystów programu „Dostępny Lekarz”, która spełniła warunki, i która zobowiązała się do pracy u nas na stanowisku lekarza na okres nie krótszy niż 3 lata - mówił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Mamy oczywiście nadzieję, że jeżeli młodzi lekarze będą z tej pracy zadowoleni, zostaną u nas na dłużej. Mam nadzieję, że będą u nas mieli warunki do rozwoju lekarskiej praktyki i kariery. Na razie chciałem im podziękować, że zgłosili się do naszego miejskiego programu i że pacjenci będą mogli liczyć na ich umiejętności, zaangażowanie i empatię.

Do pierwszej edycji programu przystąpili: Jan Wojtysiak, Paula Kita i Mikołaj Sowiński. - W tym roku udało się nam namówić trzech lekarzy. To pozwoliłoby zapewnić funkcjonowanie jednego oddziału, a w naszym mieście jest ich piętnaściemówił senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. - Jeśli w przyszłym roku znajdzie się dziesięciu chętnych młodych lekarzy, będę przekonywał prezydenta, żeby znalazły się środki, aby podpisać umowy z każdym z nich.

Młodzi lekarze, którzy zdecydowali się skorzystać z miejskiego programu, podkreślali, że wybrali nasze miasto, ponieważ w większych ośrodkach liczba miejsc jest ograniczona i trudniej o rozwój. Argumentem były też niższe koszty życia w Częstochowie.

W trakcie spotkania prezydent Matyjaszczyk przypomniał, że miasto sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę. Jako dowód podał modernizację Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Zawodziu, która kosztowała 8 mln zł. Zadeklarował też, że mimo konieczności wprowadzenia oszczędności, w trosce o zdrowie mieszkańców nie zrezygnuje z programu.

- To, ile osób skorzysta z programu stypendialnego „Dostępny lekarz” będzie zależeć od liczby chętnych, możliwości budżetu oraz zapotrzebowania szpitala - zapowiedział.

Program "Dostępny lekarz" składa się z trzech elementów (modułów). Pierwszy to stypendia. Miasto przyznaje je studentom VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia zobowiążą się pracować w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego Gmina Częstochowa jest organem założycielskim przynajmniej przez 3 lata. Młodzi medycy taką decyzję muszą podjąć po zakończeniu studiów (do półtora roku).

Stypendium pieniężne (2 tys. zł brutto) będzie przyznawane na okres 9 miesięcy (czyli tyle, ile trwa rok akademicki). Na stypendium mogą liczyć ci, którzy zaliczyli w terminie V roku studiów, mają wpis na kolejny rok akademicki i uzyskali stosowną średnią ocen (do 3,5). Stypendystom nie  wolno powtarzać roku, na który złożyli wniosek o stypendium. Nie mogą też korzystać z urlopów określonych w regulaminie studiów.

Drugi element programu – „Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza” – daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS.

Trzeci moduł to ,,Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”. Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych (w zależności od potrzeb szpitala).

Z programu podnoszenia kwalifikacji oprócz osób kształcących się na VI roku studiów medycznych polskich uczelni na kierunku lekarskim, mogą skorzystać rezydenci specjalizujący się w Miejskim Szpitalu Zespolonym, lekarze specjalizujący się w ramach etatu w tym szpitalu oraz lekarze o deficytowych specjalizacjach (określonych przez dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego). 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę