Zdecydowana większość respondentek i respondentów wysoko i bardzo wysoko oceniło pracę Urzędu Miasta Częstochowy.
Badanie zadowolenia ze standardu usług w Urzędzie Miasta przeprowadzono w lipcu i sierpniu. Ankietę – zawierającą pytania otwarte i zamknięte – wypełniło łącznie 657 interesantek i interesantów. Jak zawsze, na bazie ich odpowiedzi powstał raport podsumowujący wyniki badania.
Ogólny poziom usług bardzo wysoko i raczej wysoko oceniło 91,5 proc. respondentów. Średnie oceny wystawiło Urzędowi 4,5 proc. pytanych, a raczej niskie i bardzo niskie – 3,6 proc.
Poszczególnym aspektom obsługi można było przyznać od 1 do 5 punktów. Udzielanie informacji zostało ocenione ogólnie bardzo wysoko bądź raczej wysoko łącznie przez 90 proc. ankietowanych. Wiedzę kadry urzędniczej wysoko lub raczej wysoko oceniło dokładnie 86,7 proc. badanych. Dotrzymywanie terminów zapewniło urzędowi 85,5 proc. bardzo wysokich i raczej wysokich ocen – tyle samo, co poświęcanie uwagi interesantkom i interesantom. Zdaniem ankietowanych, gotowość do udzielania pomocy odwiedzającym Urząd stoi na bardzo satysfakcjonującym poziomie – za ten element przyznano łącznie z górą 85 proc. bardzo wysokich i raczej wysokich ocen, podobnie jak za przestrzeganie zasady równego traktowania. W ocenie wszystkich wyszczególnionych elementów obsługi przeważały opinie pozytywne i bardzo pozytywne – było ich łącznie ponad 80 proc.
Według deklaracji ankietowanych najczęstszym źródłem informacji o tym, jak i gdzie załatwiać urzędowe sprawy, jest dla nich sam personel Urzędu Miasta Częstochowy. Tak wskazało powyżej 62 proc. badanych. Z kolei 54 proc. osób wypełniających kwestionariusz zadeklarowało, że czerpie wiedzę głównie z ,,Poradnika interesanta” na stronie internetowej.
Ankietowani mogli też zgłaszać swoje własne propozycje usprawnień usług świadczonych przez urząd. 46,5 proc. z tych, którzy odpowiedzieli na pytanie o sugestie zmian, nie zmieniłoby nic – ich zdaniem wszystko funkcjonuje jak należy, a obsługa jest miła i kompetentna. 18% ankietowanych zwróciło uwagę na długi czas oczekiwania i niewystarczającą liczbę stanowisk obsługi.
Wśród ankietowanych kobiety stanowiły ponad 56 proc., mężczyźni zaś – ponad 42 proc.