Od piątku, 6 września mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy będą mogli oddać swój głos na najlepsze propozycje zgłoszone do szóstej edycji budżetu obywatelskiego. Pomoże w tym również "londyńczyk", który odwiedzi wszystkie dzielnice miasta.

W pięciu edycjach budżetu obywatelskiego zgłoszono ponad 3,5 tysiąca projektów, co świadczy o dużym zainteresowaniu mieszkanek i mieszkańców miasta tą formą współdecydowania, na co wydać pieniądze z budżetu miasta.

- To 3,5 tysiąca pomysłów, co zmienić w Częstochowie, aby była miastem jeszcze bardziej przyjaznym i odpowiadającym potrzebom wszystkich mieszkanek i mieszkańców – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.  - W ciągu tych 5 edycji wybrano do realizacji 541 zadań za łączną kwotę ponad 37 milionów złotych.

6 września po raz szósty rozpocznie się głosowanie mieszkanek i mieszkańców Częstochowy na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego.

Dzięki tej inicjatywie powstają place rekreacji ruchowej, place zabaw, boiska. Zagospodarowano wiele skwerów i terenów zielonych, odnowiono i doposażono wiele bibliotek. Odbył się festiwal footballu, treningi rugby, warsztaty taneczne, zajęcia gimnastyki korekcyjnej i nauki zasad pierwszej pomocy. Mieszkanki i mieszkańcy pamiętają także o zwierzętach z miejskiego schroniska, przeznaczając środki z budżetu obywatelskiego na jego remont i doposażenie, pojawiły się również karmniki dla wiewiórek, budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów zapylających. W tramwajach działa darmowa sieć wi-fi, na promenadzie pojawiła się tężnia solankowa, wkrótce postanie grill park, realizowany jest także projekt zagospodarowania przestrzennego Promenady, którego warianty są obecnie konsultowane z mieszkankami i mieszkańcami.

W tym roku złożono 633 propozycje, a proces weryfikacji formalno-prawnej przeszło pozytywnie 425 projektów: 91 ogólnomiejskich i 334 dzielnicowe.

Na te, które zdobędą najwięcej głosów mieszkanek i mieszkańców, zostanie przeznaczonych blisko 9,5 miliona złotych (9 468 489 zł), w tym: na zadania o charakterze ogólnomiejskim przeszło 2 miliony (2 367 122 zł) oraz na zadania o charakterze dzielnicowym - nieco ponad 7 milionów (7 101 367 zł).

Głosować można na kilka sposobów: przez internet za pomocą aplikacji internetowej do głosowania na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl; w komisji do głosowania znajdującej się w Urzędzie Miasta Częstochowy, w Referacie Dialogu i Praw Człowieka przy ul. Focha 19/21, w pokoju 32 - w godzinach pracy urzędu, czyli od poniedziałku do piątku, od 7.30 do 15.30; w mobilnym punkcie do głosowania, zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie internetowej konsultacji społecznych, który w formie plakatów widnieje w miejskich autobusach (wzorem ubiegłego roku mobilny punkt do głosowania będzie zlokalizowany w autobusie turystycznym).

Od 6 do 25 września "londyńczyk" będzie odwiedzał kolejne dzielnice Częstochowy, za wyjątkiem sobót i niedziel, ponieważ w tych dniach będzie jeszcze we wrześniu jeździł po trasie turystycznej, zatem w soboty i niedziele mobilny punkt do głosowania w dzielnicach zostanie zorganizowany w formie stoiska na świeżym powietrzu.

Osoby o ograniczonej możliwości ruchowej potwierdzonej orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać z możliwości głosowania w swoim miejscu zamieszkania, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby, przed rozpoczęciem głosowania, do Referatu Dialogu i Praw Człowieka Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Zasady głosowania pozostają niezmienne - prawo takie ma każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Częstochowy, którzy najpóźniej w dniu oddania głosu ukończyli 13 lat. Każda osoba głosująca ma do dyspozycji 10 punktów na zadania ogólnomiejskie i 10 na zadania dzielnicowe. Można zagłosować na dowolną liczbę projektów, przeznaczając na nie dowolną liczbę punktów, oczywiście nie większą niż dedykowana pula.

Głosować można do 25 września, a wyniki poznamy 8 października.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę