Paweł Bilski, założyciel częstochowskiej Fundacji Fundacji Oczami Brata, został jednym z trzech laureatów pierwszej edycji nagrody “Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” przyznawanej za całokształt działań na rzecz drugiego człowieka.

Nagroda “Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” została ustanowiona przez powstałą w 2018 roku Fundację im. ks. Jana Kaczkowskiego, a także rodzinę i przyjaciół zmarłego w 2016 roku księdza, znanego z tego, że żył i chorował w wyjątkowy sposób. Ideą, która przyświecała wydarzeniu była chęć wyróżnienie osób aktywnie działających na rzecz innych, które często niezasłużenie pozostają w cieniu. Fundacji zależało, by zwrócić uwagę na ich cenną, lecz często niedostrzeganą pracę oraz pokazać, jak dużo dobrego dzieje się dookoła. Dzięki udziałowi w konkursie o wielu niezwykłych inicjatywach dowiedziano się także w innych częściach Polski.

O tym, kto z nominowanych otrzyma to szczególne wyróżnienie, zdecydowała kapituła nagrody, w której składzie znaleźli się rodzice księdza Jana - Helena i Józef Kaczkowscy, autor wywiadu-rzeki z księdzem Janem Kaczkowskim “Życie na pełnej petardzie” - Piotr Żyłka, członek zarządu Instytutu Witkacego, była szefowa Fundacji Rak’n’Roll - Kapsyda Kobro-Okołowicz, Nauczyciel Roku 2018 -  Przemysław Staroń, dziennikarka - Katarzyna Olubińska, przyjaciółka ks. Jana, z którym wspólnie napisali książki: “Szału nie ma, jest rak” i “Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” - Katarzyna Jabłońska, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie - ks. Mieczysław Puzewicz oraz jeden z najbardziej znanych i polskich aktorów, reżyser, pedagog i profesor sztuk teatralnych - Jerzy Stuhr.

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń tylko jedno mogło otrzymać nagrodę główną oraz statuetkę.  Ta wręczona została doktorowi Pawłowi Grabowskiemu, założycielowi Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Drugą nagrodę otrzymała Jolanta Bobińska, założycielka Fundacji Dom w Łodzi, a trzecią właśnie Paweł Bilski, prezes Fundacji Oczami Brata.

Częstochowianin od blisko 10 lat aktywnie włącza się w działania charytatywne, szczególnie aktywizujące społeczność osób z niepełnosprawnością w Częstochowie. Paweł jest założycielem i prezesem Fundacji Oczami Brata, która od ponad 5 lat pomaga osiągać samodzielność osobom z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi. Działalność fundacji dedykowana jest Karolowi Bilskiemu, zmarłemu bratu Pawła. Fundacja prowadzi dla swoich podopiecznych pracownie aktywizacji społecznej i zawodowej, warsztaty artystyczne czy projekty promujące twórczość szczególnie uzdolnionych osób z niepełnosprawnością. Podopieczni fundacji nie tylko zdobywają umiejętności przydatne do samodzielnego funkcjonowania, zyskują także poczucie sprawstwa. Jednym ze szczególnie ważnych obszarów działalności Fundacji jest Klubokawiarnia Alternatywa 21 - miejsce, w którym gospodarzami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Paweł Bilski był najmłodszym finalistą i laureatem nagrody. Zadedykował ją wszystkim młodym ludziom, których ze sceny zachęcił do wspierania drugiego człowieka. - Karol umarł w koszulce, na której było napisane „miłość zostaje tutaj". Podczas gali było mnóstwo miłości! Takiej prawdziwej, bez ograniczeń i przeszkód. Dziękuje za nominacje i nagrodę! To mobilizuje do dalszych działań. Dziękuje kapitule oraz wszystkim moim współpracownikom, a przede wszystkim rodzicom. Udowodniliśmy, że w młodych drzemie niesamowita siła i moc - powiedział tuż po gali finałowej, która odbyła się 20 września w Sopocie w Sali Koncertowej Filharmonii Kameralnej.

Fot. Fundacja Oczami Brata

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę