W niedzielę, 25 sierpnia podczas 27. Dni Częstochowy w wręczono nagrody w dziedzinie kultury za rok 2019. Tytuł ,,Mecenasa Kultury” odebrała spółka Press Glass.

Dni Częstochowy były jak co roku okazją do wyróżnienia osób, których działalność w istotny sposób wzbogaca kulturalny potencjał miasta, a także przyczynia się do kreowania jego pozytywnego wizerunku.

Tytułem ,,Mecenasa Kultury 2019” uhonorowano firmę Press Glass. Wyróżnienie przyznano spółce za duże zaangażowanie organizacyjne i finansowe, systematyczną współpracę z organizatorami wydarzeń kulturalnych w mieście oraz wysoką wartość artystyczną dotowanych projektów i wydarzeń, a także bezinteresowność i życzliwość.

Wyróżnieni odebrali nagrody z rąk prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz przewodniczącego Rady Miasta Zdzisława Wolskiego.

A oto sylwetki laureatek i laureatów Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w poszczególnych kategoriach:

„Literatura i historia” –  Elżbieta Wróbel
Doktor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Od 2007 roku przewodnicząca częstochowskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Prowadzi spotkania autorskie, współpracując z częstochowskimi instytucjami kultury. Współpracowała z miesięcznikiem „Śląsk”. Współredaktorka trzech tomów zbiorowych Czytanie Dwudziestolecia. Autorka książki Dwudziestolecie znane i nieznane. Szkice o prozie międzywojennej.

„Teatr i film” – Teresa Dzielska
Aktorka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Z częstochowską sceną teatralną związana od 2002 roku. Zadebiutowała w „Czarnej komedii” Petera Schaffera w reżyserii Marcina Sławińskiego. W jej dorobku znajdują się m.in. takie role jak Natasza z „Trzech sióstr”, Magda z „Pierwszego razu”,  Siostra Radość z „Nagle zeszłego lata” czy Lucy z „Czyż nie dobija się koni”. Otrzymała dwie nominację do Złotej Maski za wybitne kreacje portretujące kobiety naszych czasów. Jest założycielką Teatru sPokoLeń.

„Sztuki plastyczne” – Dariusz Słota
Artysta malarz, rysownik – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pracownik dydaktyczno-naukowy Instytutu Plastyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza. Brał udział w ponad 270 różnego typu wystawach i konkursach zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Grecji, Słowacji, Tajwanie, Szwecji, Włoszech. Jego prace były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach krajowych i zagranicznych.

„Muzyka i taniec” – Wojciech Turbiarz
Muzyk, autor tekstów i kompozytor, producent muzyczny, DJ, promotor kultury, muzykoterapeuta. Lider zespołu Habakuk –  jednego z najważniejszych zespołów na polskiej scenie reggae, aktywnego od 1990 r. Wraz z zespołem zagrał ponad 1000 koncertów, w tym na największych europejskich festiwalach. Założyciel, wokalista i gitarzysta zespołu Makabunda, promującego muzykę i twórców okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jest inicjatorem Festiwalu Retro Częstochowa. Działalność zespołu została doceniona prestiżową nagrodą Złotego Liścia Retro.

„Promocja i ochrona kultury” – Bogdan Knop
Publicysta, pisarz, eseista i tłumacz, organizator i popularyzator życia literackiego Częstochowy. Jest twórcą i prezesem Towarzystwa Galeria Literacka. Redaktor naczelny magazynu ,,Galeria” prezentującego twórczość zarówno osób skupionych wokół Towarzystwa, jak i debiutantów. Organizator spotkań autorskich i warsztatów. Popularyzator literatury ukraińskiej, za co został uhonorowany Nagrodą Literacką i Artystyczną im. Pantelejmona Kulisza przyznawaną przez Międzynarodową Akademię Literacko-Artystyczną Ukrainy.

fot. Marcin Szczygieł

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę