Gotowe są już "Wytyczne do projektowania przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych". Dokument ma podnieść komfort życia w mieście osób niepełnosprawnych. Opracowanie zostanie poddane konsultacjom.

Częstochowa została bardzo wysoko oceniona w niezależnym raporcie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” za działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Miasto nie spoczywa jednak na laurach i chce wprowadzić tzw. "standardy projektowania przestrzeni miejskiej pod potrzeby osób niepełnosprawnych".

- Z raportu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides wynika, że Częstochowa jest dobrze zorganizowana pod kątem poprawy jakości życia osób, które mieszkają w naszym mieście i borykają się z problemem niepełnosprawności. To zobowiązuje i dlatego kolejne nasze działania idą w kierunku, aby tym osobom było łatwiej. - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego postanowiliśmy opracować standardy, które później będą szanowane przy realizacji różnych inwestycji. Chodzi o to, aby każda z nich miała określone zasady projektowania i wykonawstwa ciągów komunikacyjnych w ten sposób, aby były bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. 

W opracowanie dokumenty od początku zaangażowany był radny SLD Tomasz Tyl, który jest także społecznym rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnością.

- Temat zrodził się po moich konsultacjach z częstochowskimi stowarzyszeniami, osobami niepełnosprawnymi, ale również seniorami - twierdzi Tomasz Tyl. - Chciałbym podziękować prezydentowi Matyjaszczykowi za wielkie serce i empatię. Dziękuję też zarządowi dróg za to, że przychylił się do moich próśb i w ciągu kilku miesięcy opracował wytyczne, które niebawem uda się wdrożyć.

Opracowanie zawiera wiele wytycznych, które powinny być brane przy projektowaniu przestrzeni publicznej w celu likwidacji barier architektonicznych. - Najbardziej dobitnym przykładem są pasy dotykowe dla osób niedowidzących, bądź niewidomych wzdłuż peronów. W wielu miastach tego nie ma i żadna ustawa nie nakazuje tego robić - zauważa Tyl.

Uwagi i opinie dotyczące opracowania można zgłaszać do końca sierpnia na adres mzd@mzd.czest.pl lub mhasik@mzd.czest.pl. W tej sprawie można kontaktować się również z Tomaszem Tylem pod numerem tel. 695 402 456.

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę