Warsztaty, debaty, edukacja publiczna w zakresie praw kobiet, upowszechnianie zasady równości i równouprawnienia, promocja aktywnego udziału kobiet w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym, mural poświęcony Mieczysławie Biegańskiej to tylko niektóre działania przewidziane w zainaugurowanym właśnie Częstochowskim Roku Praw Kobiet.

Rok 2018 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Praw Kobiet - między innymi w związku z przypadającą setną rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych.

Chcąc uczcić tę rocznicę, a także podkreślić wagę i znaczenie przestrzegania praw kobiet dla prawidłowego i zrównoważonego rozwoju miasta oraz by wyrazić szacunek dla wszystkich częstochowianek, Prezydent Miasta przygotował zarządzenie, ustanawiające rok 2018 Częstochowskim Rokiem Praw Kobiet.

Działanie takie ma służyć zwróceniu uwagi na to, jak ważne w naszym codziennym życiu jest przestrzeganie zasady równości i niedyskryminacji ze względu na płeć.

Dziś, 11 stycznia w Urzędzie Miasta zainaugurowano Częstochowski Rok Praw Kobiet.

Coraz częściej przekonuję się, że język którym się posługujemy kształtuje rzeczywistość wokół nas i jest niezwykle ważne, by wypowiadając się nie pomijać nikogo – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Nadal często w życiu codziennym posługujemy się krzywdzącymi stereotypami, które sprawiają, że kobiety narażone są na dyskryminację. Tymczasem kobiety i mężczyźni mają takie sama prawa i wolności, bez względu na płeć, takie samo prawo do pracy, do takiej samej płacy oraz do możliwości równego uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej.

Chciałbym, aby w tym roku - Roku Kobiet - działania na rzecz równości zostały szczególnie zintensyfikowane. W Częstochowie zostanie podjętych szereg inicjatyw, mających na celu promowanie równouprawnienia oraz aktywnego udziału kobiet w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym – zapowiedział prezydent.

W tym roku Częstochowa po raz pierwszy przyłączy się do międzynarodowej kampanii społecznej „Nazywam się Miliard / One Billion Rising” skierowanej przeciwko przemocy wobec kobiet. 14 lutego cały świat protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet, tańcząc. Stanie się to także na placu Biegańskiego. Szczegóły akcji zainicjowanej w Częstochowie przez stowarzyszenie Pasja do życia – poniżej.

- Już w marcu zapraszamy na debatę poświęconą językowi, do licznych działań włączą się też częstochowskie instytucje kultury– powiedziała Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans.

Obchodom przez cały rok towarzyszyć ma postać Mieczysławy Biegańskiej.

Dojmującym przykładem braku równości w życiu publicznym jest małżeństwo Mieczysławy i Władysława Biegańskich – powiedziała Agata Wierny. - On powszechnie znany w kraju lekarz, społecznik, etyk, jest na różne sposoby uhonorowany w mieście, w którym spędził większość swojego życia zawodowego - jego imię nosi najważniejszy plac Częstochowy, szpital, biblioteka. Tymczasem Mieczysława Biegańska była działaczką społeczną, to właśnie m.in. jej zawdzięczamy fakt, że możemy w tym roku świętować 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych. Przez wiele lat swojego życia prowadziła kursy edukacyjne dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, to ona zajęła się organizacją biblioteki, której powstanie zainicjował jej mąż.

Została w cieniu swojego męża, a ma konkretny dorobek, który będziemy starali się przypomnieć, przywrócić ją częstochowiankom i częstochowianom – mówił Juliusz Sętowski, kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Chciałabym, żeby w tym roku Mieczysława Biegańska zajęła należne jej miejsce w przestrzeni publicznej naszego miasta – dodała Agata Wierny.

Dzisiejsze, poranne komunikaty Biura Prasowego Urzędu Miasta były skierowane wyłącznie do mieszkanek, było więc inaczej niż zawsze. Był to zabieg celowy, mający zwrócić uwagę na problem nierówności płci, który jest również bardzo istotny w obszarze językowym.

Otaczająca nas rzeczywistość zmienia się dynamicznie – mówił podczas briefingu dr Zbigniew Wieczorek. – Pojawiają się tezy, że język którego używamy bardziej ją kształtuje niż nam się dotychczas wydawało.

Nasze zachowanie, myślenie, to kim się stajemy zależy więc od tego czy będziemy mówić językiem kobiet, czy mężczyzn.

Tymczasem język publiczny jest językiem mężczyzn, to zresztą najprawdopodobniej oni stworzyli język, bo potrzebny im był do… nawoływania na polowaniach; i to mężczyźni przez kolejne tysiąclecia swoim językiem, ze swojego punktu widzenia opisywali świat. W efekcie tych historycznych doświadczeń, kobiety chcąc osiągnąć sukces używają… języka mężczyzn.

Jeśli zmienimy więc język jakim się na co dzień posługujemy, z czasem zmieni się rzeczywistość – powiedział Zbigniew Wieczorek.

Przykładem jaką moc ma język może być angielski, w którym zdecydowanie gorzej jest nam narzekać, podczas gdy po polsku wychodzi nam to znakomicie…

Koordynatorem działań w ramach miejskich obchodów Roku Praw Kobiet jest pełnomocniczka prezydenta ds. równych szans. – Zapraszam wszystkie, organizacje pozarządowe i instytucje do współpracy a mieszkanki i mieszkańców do udziału w wydarzeniach.

Międzynarodową kampanię społeczną „Nazywam się Miliard / One Billion Rising” skierowaną przeciwko przemocy wobec kobiet zapoczątkowała w 2011 r. Eve Ensler, amerykańska dramatopisarka, poetka, scenarzystka filmowa, autorka licznych sztuk teatralnych i słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA napisała: „Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu”. Na 14 lutego 2013 r. zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – One Billion Rising”. Jako formę protestu wybrała taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają władać, rządzić swoim ciałem. Wykonując wspólnie układ choreograficzny w przestrzeni publicznej pokazują, że są wolne i że przestrzeń publiczna należy nie tylko do mężczyzn, ale także do nich. Od tamtej pory co roku w Walentynki cały świat tańczy, protestując przeciwko przemocy wobec kobiet.

W Polsce akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”. W pierwszej edycji, w 2013 r.  przyłączyło się do niej 30 miejscowości w Polsce, w ubiegłym roku było ich ponad 60. W tym toku po raz pierwszy również nasze miasto dołącza do kampanii. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet”.

Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza około 800 tysięcy kobiet w wieku 18-69 lat (zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości Uniwersytetu Warszawskiego). Średnio 3 Polki w tygodniu giną w wyniku doznania przemocy. #tuiteraznazywamsiemiliard #obr

 

Źródło: UM Częstochowy

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę