22 i 23 Stary Rynek zamieni się w Planetę Energii. Eksperymenty, nauka, zabawa i konkursy z nagrodami. Grupa Energa zaprasza dzieci i rodziców do mobilnego centrum nauki i fascynującej krainy prądu elektrycznego. Wstęp wolny!!!


Drodzy Planetowicze!

Wiosna już na dobre zagościła w naszym kraju i codziennie wita nas pięknym Słońcem. Mamy nadzieję, że nie inaczej będzie w Częstochowie, w której pojawimy się w najbliższy poniedziałek i wtorek (22 i 23 maja).

Spotkamy się tam z dziećmi z klasy III A i panią Urszulą Mazurek-Deską ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie. Podczas „Planety Energii” młodzi badacze m.in. spotkali się z elektrykiem i ratownikiem medycznym, uczestniczyli w warsztatach „Fizyka dla smyka” oraz szukali pomysłów na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a rezultaty swoich poszukiwań zaprezentowali w przepięknych pracach plastycznych :)

To nasza druga wizyta w Częstochowie. Tym razem mobilne centrum nauki „Planeta Energii” znajdziecie na Starym Rynku. W godzinach lekcyjnych – między 9:00 a 14:00 – spotkamy się z dziećmi z lokalnych szkół, a od 15:00 do 18:00 bramy miasteczka będą otwarte dla wszystkich chętnych! Biletem wstępu będzie szeroki, wiosenny uśmiech :) Zapraszamy serdecznie!

Elektryzująca zabawa gwarantowana!

W naszym mobilnym centrum nauki każdy znajdzie coś dla siebie. Młodzi naukowcy poznają budowę materii i „zobaczą” linie sił pola magnetycznego, sportowcy będą mogli zmierzyć się w wyścigu samochodów elektrycznych zasilanych prądem, który sami wyprodukują podczas jazdy na rowerkach stacjonarnych, a miłośnicy kina obejrzą film o Energoludkach – w 3D!

Specjalna atrakcja czeka także na gości, którzy odwiedzą nas w godz. od 15:00 do 18:00. Wtedy odbędzie się Energetyczny Turniej Miast. Może w nim wziąć udział każdy, kto lubi szybką jazdę na rowerze. Nie, nie udamy się w wyścig dookoła Częstochowy :) W miasteczku stanie osiem rowerków stacjonarnych, na których za pomocą siły własnych mięśni będzie można wytworzyć prąd. Wygra miasto, które wykręci go najwięcej. Dodatkowe punkty będzie można zdobyć lajkując galerię zdjęć swojego miasta na Facebooku!

Co można wygrać? Multimedialną tablicę z projektorem i oprogramowaniem dla zwycięskiej klasy z danego miasta.

Zachęcamy mieszkańców Częstochowy do walki o dodatkową nagrodę dla Szkoły Podstawowej w Miedźnie! Wyniki turnieju poznamy w czerwcu!

 

Więcej o programie na www.planetaenergii.pl i https://www.facebook.com/planetaenergiipl/

 

O przystanku w Częstochowie można przeczytać tutaj: https://nauczyciel.planetaenergii.pl/pr/355579/przystanek-czestochowa

 

O Planecie Energii

„Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Grupy Energa, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej przy wykorzystaniu nowoczesnej formy edukacji odpowiadającej potrzebom i realiom współczesnego świata. Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia, dzięki czemu dzieci mają możliwość wzięcia udziału w niestandardowych lekcjach oraz pokazach. Zajęcia pobudzają ich zainteresowanie otaczającym nas światem i zachodzącymi w nim zjawiskami. Jednocześnie najmłodsi przekonują się, że zdobywanie wiedzy nie musi być nudne i schematyczne, może za to być przygodą i wspierać rozwój własnych zainteresowań i pasji.

- Moim zdaniem każde dziecko rodzi się naukowcem. Jest ciekawe świata i chętne, by docierać do źródła. Wystarczy w najmłodszych tę ciekawość rozbudzić i zaszczepić przekonanie, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące. A tak się dzieje, gdy nauka odbywa się w sposób nietuzinkowy, poza schematami. Dzieci lubią się też dzielić zdobytymi wiadomościami i chwalić nimi wśród najbliższych, wzmacnia to ich pewność siebie i poczucie własnej wartości – mówi dr Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz, popularyzator nauki, gospodarz programu „Sonda 2” oraz ambasador projektu. – W „Planecie Energii” uczymy przez zabawę i bawimy się, ucząc. A nauczyciele potwierdzają, że sposób, w jaki to robimy, jest skuteczny. Z podziwem patrzymy na zaangażowanie i zapał, z jakim wprowadzają uczniów w trudną dla nich tematykę energii elektrycznej.

 

Źródło: UM Częstochowy 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę