Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę Placu Orląt Lwowskich na Rakowie. Będzie tam ozdobna zieleń, nowa fontanna, a pomnik oświetli po zmroku iluminacja.

Po przebudowie na pl. Orląt Lwowskich powstanie przestrzeń przeznaczona wyłącznie dla ruchu pieszego. Okoliczni mieszkańcy przyzwyczajeni do obecności fontanny zastaną ją po remoncie zupełnie odnowioną. Obecna konstrukcja zostanie zastąpiona kompozycją kilkunastu pionowych strumieni wodnych, rozlokowanych w płaszczyźnie będącej zwieńczeniem placu od strony alei Pokoju. W obrębie placu znajdzie się także zdrój uliczny. Nadmiar wody z fontanny będzie odprowadzany do sieci kanalizacji deszczowej, a ze zdroju ulicznego – do kanalizacji sanitarnej.

Zbudowane zostanie przyłącze do tzw. pokoju technicznego zawierającego wszystkie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania fontann. Pokój techniczny będzie usytuowany we wschodniej części placu. Zainstalowane będzie nowe oświetlenie, a sam pomnik oświetli nowa iluminacja.  

Na placu nasadzone zostaną żywopłoty strzyżone z irgi błyszczącej, od strony alei Pokoju przy fontannie będzie różana rabata, a w narożnikach placu pojawią się prostokątne rabaty ze strzyżonej lawendy w kolorze fiołkowym. Pomnik zostanie obsadzony różami, a jego tłem będzie cis w formie przeznaczonego do przycinania żywopłotu czterorzędowego. Po obu stronach placu oraz w pobliżu ławek wypoczynkowych na podwyższonych rabatach zaprojektowano nasadzenie z cisów oraz irgi w formie brył geometrycznych. Oprócz ławek na placu będą nowe kosze na śmieci oraz maszty flagowe.

Przetarg wygrała firma ,,Gutkowski” z Leszna. Przebudowa będzie kosztować blisko 1,3 mln zł, a prace potrwają do końca lipca tego roku.

Źródło: UM Częstochowy

Fot: wczestochowie.pl

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę