Częstochowa stworzyła narzędzie, które integruje pracodawców, pracowników, szkoły i instytucje wspierające lokalny rynek pracy. Ma ono pomóc częstochowianom w znalezieniu lepszego zatrudnienia w mieście.

W ostatnich latach sytuacja na rynku pracy w Częstochowie znaczącą się poprawiła. Bezrobocie spadło do ok. 6,3 proc., poniżej średniej w województwie śląskim. Firmy, które inwestują w mieście, szukają pracowników.

- Podwoiliśmy liczbę miejsc pracy w mieście. Nasi mieszkańcy chcą teraz, żeby były one jak najlepsze, jak najbardziej odzwierciedlające ich potrzeby, dające możliwość rozwoju i zapewniające bezpieczeństwo - twierdzi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego powstał program "Teraz Lepsza Praca", w ramach którego staramy się pracować na różnych płaszczyznach. Mamy już ulgi i zachęty dla przedsiębiorców, którzy oferują lepsze miejsca pracy. Pracownikom dajemy możliwości rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji.  Teraz uruchamiamy platformę internetową Centrum Lepszych Miejsc Pracy, która spina nasze dotychczasowe działania. To miejsce, w którym "spotkają się" pracodawcy z pracownikami, a także uczniami szkół. 

Centrum Lepszych Miejsc Pracy (www.terazlepszapraca.czestochowa.pl) ma być odpowiedzią na coraz większe wymagania częstochowskiego rynku pracy. Platforma internetowa ma kierować współpracę pomiędzy środowiskiem biznesu i pracodawcami, szkołami i samorządem. Portal zawiera kilka istotnych modułów - zawody, szkoły, pracownicy, pracodawcy, instytucje oraz oferty pracy. 

- Dzisiaj wielu naszych mieszkańców w poszukiwaniu miejsc pracy wybrało się poza Częstochowę - przyznaje Matyjaszczyk. - Dzięki temu narzędziu chcemy, żeby zainteresowali się sytuacją na rynku pracy w Częstochowie i zdecydowali się tutaj wrócić. Firmy działające w naszym mieście oferują już obecnie wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc pracy. 

Platforma internetowa ma również pomóc uczniom gimnazjum, którzy mogą zapoznać się z lista zawodów i zaplanować swoją karierę rozwoju i kształcenia. - Chodzi nam również o to, aby rodzice mogli świadomie pomóc w wyborze zawodu dla swoich dzieci. Temu też ma właśnie służyć Centrum Lepszych Miejsc Pracy - dodaje Anna Mielczarek z Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Częstochowy.

Program "Teraz Lepsza Praca" zakłada kilka kierunków działania. Jednym z nich jest program "Fair Play", oferujący m.in. dodatkowe ulgi w podatku od nieruchomości dla pracodawców tworzących miejsca pracy z wyższym wynagrodzeniem i na zasadach umów o pracę. Dzięki temu duża firma może odzyskać 25 proc. nakładów, średnia - 35 proc., a mała do 45 proc.

W ramach programu "Fair Play" powołany został także rzecznik praw pracownika. Będzie też konkurs dla pracodawców zakończony certyfikatem "Lepsza Praca". Kolejnym projektem wpisującym się w program "Teraz Lepsza Praca" jest "Akademia rozwoju kompetencji", dzięki której kwalifikacje będzie mogło podnieść 200 osób pracujących i tych pozostających bez zatrudnienia.

 

Źródło: wczestochowie.pl

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę