Kosztem 3,5 mln zł przy ulicy Kontkiewicza powstanie nowy czynszowy blok komunalny dla 24 rodzin. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS podpisał umowę na jego budowę. Część środków na inwestycję miejska spółka uzyska
w ramach preferencyjnej pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Umowa na realizację inwestycji została zawarta 13 lutego w Urzędzie Miasta Częstochowy. W imieniu zamawiającego podpisał ją prezes ZGM TBS Paweł Konieczny. Wykonawcę – konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa Sp. z o.o. z Dębna oraz Marcom Sp. z o.o. z Tarnowa – reprezentował prezes pierwszej z nich, Mariusz Styczeń. Przy podpisaniu obecny był prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

- Niedawno oddaliśmy do użytku kolejny blok komunalny, przygotowujemy się już do budowy następnych. Dobrze, że ZGM skorzysta z instrumentu finansowego, który daje możliwość budowy bloku na zasadach budownictwa społecznego. To oferta dla tych, których nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku, ale są w stanie finansowo udźwignąć najem mieszkania w bloku czynszowym – mówił Krzysztof Matyjaszczyk.

Nowy obiekt o powierzchni zabudowy 553 m² i powierzchni użytkowej ponad 1,7 tys. m² stanie przy ulicy Kontkiewicza 4b (pomiędzy budynkiem DPS, a blokami komunalnymi). Trzykondygnacyjny blok będzie posiadał 24 mieszkania – na każdym piętrze po 8 lokali (3 x M2 i 5 x M3 o powierzchni od 36 m² do 59 m²). Całość będzie się składała z trzech segmentów – w każdym z nich wydzielono klatkę schodową oraz piwnice z pomieszczeniem gospodarczym i suszarnią. Obok budynku powstanie parking dla 27 samochodów (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych) oraz jezdnia i chodnik z kostki brukowej.

- Warto dodać, że te mieszkania zostaną oddane w standardzie „pod klucz”, co w przeciwieństwie do stanu deweloperskiego oznacza, że nie trzeba ich dodatkowo wykańczać. Czynsz jest wyższy niż w typowych lokalach komunalnych, ale dużo niższy niż koszt wynajęcia mieszkania na wolnym rynku, dlatego mieszkania w zasobach TBS cieszą się dużą popularnością.– podkreśla prezes ZGM TBS Paweł Konieczny.

Nowy blok ma powstać do końca października przyszłego roku. Kosztująca blisko 3,5 mln zł inwestycja będzie współfinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego – to efekt wznowienia możliwości wsparcia budownictwa społecznego, dzięki nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego przyjętej we wrześniu 2015 r.

Program TBS, realizowany przez Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, dzięki któremu w Częstochowie powstało 11 bloków Towarzystwa Budownictwa Społecznego (łącznie 516 mieszkań) na Północy i Wyczerpach, działał w Polsce do 2009 roku.

Podpisanie umowy przez ZGM TBS było też okazją do przedstawienia planów Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM dotyczących nowych bloków komunalnych, w których szanse na przydział (o których decyduje Społeczna Komisja Mieszkaniowa), mają przede wszystkim rzetelni lokatorzy zasobów komunalnych.

Po niedawnym oddaniu do użytku nowego bloku przy ul. Pułaskiego, w tym roku powinny rozpocząć się kolejne dwie miejskie inwestycje: u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego, Focha i Pułaskiego (blok na 60 mieszkań) oraz przy ul. Syrokomli w dzielnicy Raków (blok na 24 mieszkania). Obecnie trwa procedura administracyjna związana z uzyskaniem pozwoleń na budowę.

 

źródło: UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę