Przy IV LO im. Henryka Sienkiewicza oddano do użytku nowoczesną pływalnię. Mogą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy Częstochowy.

 

Nową pływalnię zbudowano w miejscu dawnego, przyszkolnego basenu, który ze względu na stan techniczny musiał zostać rozebrany. Obecnie przy ulicy Racławickiej (wejście od tej ulicy) znajduje się nowoczesny, podpiwniczony obiekt, powiązany z układem komunikacyjnym szkoły i sali gimnastycznej. Jego otwarcie to początek przebudowy systemu basenowego w Częstochowie, który ma umożliwić korzystanie z godzin basenowych jak największej liczbie mieszkańców.

 

- Ta pływalnia będzie służyła nie tylko uczniom Liceum Sienkiewicza, ale wszystkim częstochowianom. Dodatkowo, do ogólnego użytku zostały udostępnione dwa kolejne baseny - przy szkołach podstawowych nr 2 i 48. Chcemy też zmodernizować basen przy alei Niepodległości. A żeby tego było mało, pamiętajmy, że przed nami budowa aquaparku – zapowiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas oficjalnego otwarcia nowego obiektu.

 

Pływalnia „Sienkiewicz Częstochowa”, bo taką nazwę jej nadano, jest zarządzana przez częstochowski Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Do dyspozycji użytkowników są dwa baseny: pływacki o wymiarach: 25 x 12,5 m i głębokości 2 m oraz dwutorowy płytki basen służący do nauki pływania (o wymiarach 12,5 x 4 m i głębokości 90 cm) z 2 dyszami do masażu karku oraz 4 podwodnymi dyszami do masażu pleców. Kompleks zawiera również: hol wejściowy, recepcję i kasy, sanitariaty, szatnie, bufet z zapleczem, przebieralnie (damską i męską), natryski, biuro obsługi, pomieszczenie ratowników z aneksem pierwszej pomocy oraz pomieszczenia techniczne. Całość znajduje się na powierzchni ponad 2,8 tys. m2.

 

- Wszystkie elementy zostały wykonane z materiałów wysokiej jakości. Płytki sprowadzono z Włoch, a o niecce można powiedzieć, że jest mercedesem wśród konkurencji. Co ważne, większość prac dodatkowych realizowały firmy częstochowskie – mówił Janusz Stępień, prezes firmy Przemysłówka, głównego wykonawcy robót.

 

Prace nad budową basenu trwały od kwietnia 2015 do grudnia 2016 roku. Kosztująca ponad 12,6 mln zł inwestycja została zrealizowana z budżetu miasta.

 

źródło:UM

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę